Ruotsalaistaustainen kiinteistönomistaja AB Sagax ja Trevian Asset Management Oy ovat allekirjoittaneet sopimuksen Oulun Ruskon alueella sijaitsevan kiinteistökokonaisuuden hallinnoinnista ja kehittämisestä. Sopimus varmistaa, että lähes 70 000 neliömetrin kiinteistölle etsitään uusi, kestävä käyttötarkoitus Nokian poistuessa toimitiloista vuoden 2025 aikana.
Trevian on laatinut kohteesta feasibility study -selvityksen, jossa on arvioitu eri vaihtoehtoja kiinteistön tulevalle käytölle ja kaupallistamiselle. Selvitystyössä on tarkasteltu potentiaalisia käyttäjäryhmiä ja liiketoimintamalleja sekä kiinteistön muokkausvalmiuksia. Tavoitteena on löytää kiinteistölle tulevaisuuden käyttäjä – oli kyse sitten nykyisen toimialan jatkajasta tai täysin uudesta konseptista.
– Kiinteistöllä ilman tulevaisuuden käyttäjää ei tee mitään. Jatkamme Sagax:in aloittamaa hyvää työtä, jonka keskiössä on varmistaa, että jokaiselle kohteelle löytyy tarkoitus – kaupallisesti, toiminnallisesti ja yhteiskunnallisesti kestävä ratkaisu. Oulun Rusko on erinomainen esimerkki siitä, miten yhdistämme analyysin, markkinatuntemuksen ja kyvyn innovoida, sanoo Trevianin toimitusjohtaja Reima Södervall.
Myös kiinteistönomistaja Sagax korostaa vastuullisen omistajuuden merkitystä.
– Tavoitteemme on varmistaa, että Ruskon alue kehittyy tulevaisuuden tarpeita vastaavaksi ja että kiinteistö pysyy aktiivisena osana Oulun elinkeinoelämää. Trevianin osaaminen ja paikallinen verkosto tarjoavat tälle hankkeelle erinomaiset edellytykset, kertoo Jaakko Vehanen, Sagax Finlandin toimitusjohtaja.
Ruskon kiinteistö on osa Trevianin Oulun seudun kehitystyötä, jossa keskitytään pohjoisen Suomen kiinteistöjen tulevaisuuden elinvoimaisuuteen. Trevian ja Sagax tuovat aiheesta näkökulmia myös tulevissa puheenvuoroissaan tänään 20.11. järjestettävässä Business Arena North -tapahtumassa, jossa käsitellään seudun markkinoiden erityispiirteitä ja kiinteistösijoitusmahdollisuuksia.
Lisätietoja:
CEO, Partner